دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • اخبار دسته بندی شده
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


کنفرانس خبری سیمای سلامت ایران و جایگاه آن در میان کشورهای منطقه خاورمیانه در دانشگاه برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۴ | 
کنفرانس خبری سیمای سلامت ایران و جایگاه آن در میان کشورهای منطقه خاورمیانه در دانشگاه برگزار شد
روابط عمومی دانشگاه علو پزشکی ایران: کنفرانس خبری سیمای سلامت ایران و جایگاه آن در میان کشورهای منطقه خاورمیانه روز شنبه 4 شهریور ماه 1396 با حضور دکتر دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر مازیار مرادی لاکه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سالن طبقه هشتم کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار شد.
دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توفیقات زیادی از نظر کنترل بیماریهای عفونی نصیب کشورمان شد و از سوی دیگر خوشبختانه میزان امید به زندگی با حساب بدو تولد و تا مرگ با افزایش 32 سال از 51 به 76 سالگی رسید.
دکتر ملک‌زاده ادامه داد: با وجود اجرای برنامه‌های تنظیم خانواده ، نرخ باروری در ایران تا 50 درصد کاهش یافته به گونه‌ای که هم اکنون سن باروری به بیش از 30 سال رسیده است، وضعیتی که با ادامه آن تا 20 سال آینده ایران پیرترین جمعیت را خواهد داشت.
وی با اشاره به جولان بیماریهای غیرواگیر مزمن در بیش از 80 درصدی مرگ و میرها اظهار کرد: دیابت، سکته‌های قلبی و مغزی، بیماریهای کبد، مشکلات عصبی، پرفشاری خون و نظایر آن تقریبا مهمترین بیماریهای غیر واگیردار و عوامل اصلی مرگ و میر در ایران هستند.
وی افزود: در حالی که هم اکنون تنها 10 درصد از مردم کشور دیابت دارند، متاسفانه 25 درصد دیگر که عموما جوانان هستند، در مراحل اولیه این بیماری قرار دارند و اگر این وضعیت کنترل نشود تا 15 الی 20 سال آینده بیش از 30 درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت می شوند.
 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه پیش گیری از بروز عوارض دیابت نیاز به عظم ملی دارد خاطرنشان کرد: به طور کلی بیشتر بیماری‌های غیرواگیر با رشد شهرنشینی افزایش یافته به گونه‌ای که هم اکنون میزان شهرنشینی در ایران از 30درصد به 70درصد افزایش یافته است اما در کنار آن با صنعتی و مدرن‌تر شدن سبک زندگی، تحرک بدنی و ورزش سیر نزولی به خود گرفته است.
دکتر ملک زاده در پایان این نشست خبری با اشاره به آمار 95 درصدی کم تحرکی در ایران، یاد آور شد: این درحالی است که 30 درصد ایرانی‌ها چاق و 40 درصد آنها دارای اضافه وزن هستند و در کنار همه این معضلات، متاسفانه میزان مصرف نمک در کشور بیش از دو و نیم برابر استانداردهای غذایی است بنابراین کاهش مصرف نمک، الزام پرداخت عوارض برای کالاهای مخل سلامت همچون نوشابه‌ها و راه اندازی رمپ‌‌های مخصوص دوچرخه سواری در اتوبان‌های کشور می‌توانند با هدایت افراد به سمت زندگی سالم، تا حد قابل ملاحظه‌ای از افزایش بیماری های غیر واگیر جلوگیری کند.
کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1149 بار   |   دفعات چاپ: 200 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر